Vhodné potraviny – oleje

Nedávno jsem zde psala o nevhodných potravinách a éčkách.

Slíbila jsem, že se zde budu zmiňovat i o potravinách, které jsou naopak pro nás vhodné. A protože sliby se mají plnit, tak zde je první článek o vhodných olejích.

Vždycky jsem si myslela, že nejlepším olejem, který je dobré používat je olej olivový. Používáme jej doma a myslíme si, jak jsme dobří, že ho používáme a snažíme se vybírat extra virgin, aby byl ještě kvalitnější. Ale pak jsem se dívala na pořad A DOST! a tam přišla první pochybnost.

Olivový olej a jeho kvalita

V pořadu se hodnotili několik značek olivových olejů, mezi nimi i BIO a musím říct, že výsledky byly katastrofální. Spousta zakázaných látek a kvalita mizivá. V dalším díle se zmiňovali o kvalitách a dopadu na naše zdraví u různých druhů olejů a světe div se, olivový olej byl až na třetím místě.

Jak to tedy je a který olej používat?

Z pořadu A DOST! vyšel jako nejlepší druh olej řepkový, následoval slunečnicový a pak zmiňovaný olivový olej.

Ale to není vše….

Protože se snažím sledovat různé zdroje informací, tak mne velmi zaujal portál Duchna, kde se píše také o kvalitách potravin a stravování komplexně.

Zde jsem našla seriál o olejích, kde se znovu dočteme, že nejlepší olej pro náš organismus je olej řepkový. Bohužel horší dopad má na ekologii, protože díky bionaftě se řepka pěstuje všude a nehledí se moc na to, jak to zatěžuje naši planetu.

Tak fajn, už víme co kupovat, ale jak je to s tím olivovým olejem?

Z textu Duchny vyplývá, že olivový olej je nejvíce padělanou zemědělskou komoditou na světě. Takže rozhodnutí u nás doma je více než jasné. Začali jsme kupovat olej řepkový a Olivový extra virgin kupujeme pouze od zdroje, o kterém víme, že je kvalitní, ale už jej nepoužíváme na běžné vaření. Více o olivovém oleji se dozvíte na tomto odkazu.

Závěr: vhodný olej pro náš organismus je olej řepkový a pak olej slunečnicový.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odpovězte prosím na jednoduchou kontrolní otázku - ochrana proti robotům * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.