Sebevědomí – má ho každý mimo mě?

Myslíme si, že sebevědomí máme každý v pořádku nebo se za tím skrývá něco jiného.

Téma sebevědomí mě velice zajímá. Začínám si víc a víc uvědomovat, že jak si každý myslí o druhém, že „ten, ten má tak vysoké sebevědomí“, tak nám uniká pravá podstata.

Jak poznám, že někdo má opravdu vysoké, zdravé sebevědomí? Může si dovolit člověk s nadváhou mít zdravé sebevědomí?

Velice často se setkávám s tím, že si sebevědomí pleteme s egem, které se nám mnohdy i snaží pomoc, že chrání tu zranitelnou osobu v nás, aby jí nikdo nemohl ublížit. Je to náš obranný štít, protože se bojíme, že by někdo odhalil, jací skutečně jsme.

A proč to tak je?

Je to jednoduché. Stačí si vzpomenout na naše dětství. Co nám říkali rodiče a ostatní? Musíš být lepší než soused, musíš být první v cíli, podívej se, jak Pepíček krásně papá, ty jsi ale tlustá, podívej se na Aničku, nikdy nic nedokážeš, na to nemáš atd., atd., atd. Znáte to? Myslím, že jsme se s tím setkali úplně všichni a je jedno v jaké podobě.

A co se tedy stalo?

Protože jsme nebyli dost dobří, tak jsme začali pracovat na naší masce. Ta maska je přeci dost dobrá, nikdo jí nemůže zranit a ukazuje světu, že je nejlepší. Nevidí, co zůstává za ní, jak na to reagují ostatní, protože takhle to vždycky všichni v mém okolí přeci chtěli. Být za každou cenu nejlepší, první a nejkrásnější.

Kam to vede?

Nedá se s námi žít, zanecháváme za sebou paseku, nedosáhneme toho, co bychom od života chtěli a kritizujeme. Ale co je nejhorší? Ta maska se stejným způsobem chová i k nám, k osobě, která ji nosí a ukazuje světu.

Jak se to pozná?

Znáte to, když něco moc chcete – práci, partnera atd. tak se pokaždé objeví takové ty soudy: na to nemám, budou tam i lepší, nejsem dost dobrá, jsem moc tlustá, mám křivý nos, chybí mi zkušenosti atd., atd., atd. Takhle poznáte zcela jistě, že se nejedná o vaše sebevědomí, ale o ego. O ego, které se stále kritizuje, porovnává s ostatními a ubližuje si.

Jak z toho ven?

Rozhodně se na sebe přestaňte zlobit. Není vůbec potřeba začít bojovat se svým egem a začít být zničení z toho, že ego máte. Každý ho máme, to je velmi dobrá zpráva. Takže v tomto ohledu znovu platí: nikdo není horší, nikdo není lepší. Prostě k nám patří.

Přestaňte bojovat, ale jednejte s láskou

Ano, bojem se nikdy nic nevyřešilo. Jediné řešení situací, které vede ke spokojenosti na všech stranách je pouze láska. Možná někdo nyní namítněte, co máte pořád s tou láskou? Přátelé, ta jediná dokáže i hory přenášet. J Pokud s tímto tvrzením máte problém, tak pak bych vám doporučila začít pracovat na tomto tématu a zbavit se negativních energií. 😉

Takže, ve chvíli, kdy přestanete ostatní kritizovat, porovnávat se a konečně přestanete hledat problémy někde venku, okolo vás, tak začnete objevovat krásu vás samých. Uvnitř najdete veškeré odpovědi, uvnitř najdete tu sílu, která vás pohání a ukazuje vám, co je pro vás dobré a co ne. Ego není naším protivníkem, nebo ničitelem. Je to náš učitel, který nám ukazuje – pozor, tady tohle je potřeba zpracovat, tohle je potřeba vyřešit. Jakmile toto pochopíme, tak vám garantuji, že pocítíte jaké to je mít zdravé, silné sebevědomí, které vás posouvá dál a vy zažíváte šťastný a harmonický život.

Já již svou sebe-hodnotu, svoje sebevědomí našla a jak jste na tom vy?

Přeji vám hodně sil a láskyplného zacházení se sebou samými. Někdy to bolí (i psychicky, i fyzicky), ale ty změny za to stojí.

Může mě něco zastavit?

Ano, strach ze změn, z otvírání Pandořiny skříňky a z toho, že něco ztratím…

1 komentář: „Sebevědomí – má ho každý mimo mě?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odpovězte prosím na jednoduchou kontrolní otázku - ochrana proti robotům * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.