Peklo na talíři, A DOST! aneb víme, co jíme?

Dnes se na internetu nachází spousta informací v podobě stránek nebo videí, které se zabývají naší stravou a tím, co jíme.

Protože mne to velmi zajímá, tak se tím zabývám také. Mohu vám říct, že to není nic jednoduchého, protože je spousta věcí, které jsou klíčovými v tom, zda jíme dobře nebo špatně.

Určitě jste si už všimli pořadu Peklo na talíři nebo A dost!. Sleduji tyto pořady pravidelně a na jednu stranu jsem ráda za to, že jsou, ale na stranu druhou nikdy neukazují celou stránku věci.

Podívejme se například na Éčka.

Éček je celá řada. Najdeme přírodní éčka, která nemají žádnou zátěž pro organismus, ale jsou zde i éčka, která jsou pro nás extrémně nebezpečná. Bohužel tato nebezpečná éčka jsou velmi často i v produktech, které jsou určeny dětem. To znamená, že už děti se ládují nevhodnými chemickými látkami, které jim zatěžují organismus.

Děti, ale nevědí, že se mají vyvarovat nějakých éček, oni jedí to, co dostanou. Takže je to na nás dospělých, zda budeme sledovat etikety nebo to necháme plavat.

Občas se mi stane, že někdo řekne, víme prd, po čem umřeme nebo je tam toho málo. Ano, někde je těch éček možná málo, ale pokud celý den jíme takto upravenou stravu, tak se to nasčítá a je jedno, že toho bylo v jednotlivých produktech málo. A to, že jednou umřeme, tak to je svatá pravda, ale proč budu pomáhat tomu, abych umřela dřív?! Pokud budeme takto přistupovat ke všemu, tak kam se dostaneme?

Trabant nebo Audi? – Točeňák za 29,90 kilo nebo kvalitní maso?

Když si budu vybírat nové auto, tak si vlastně mohu koupit Trabanta, protože ten mě taky doveze do cíle, stejně jako třeba Audi a určitě stojí míň. Na druhou stranu je Audi určitě bezpečnější, prestižnější a pohodlnější. Co byste si vybrali?

Já nakupování ošizených nebo „přeéčkovaných“ potravin považuji za ubližování sám sobě, protože si kupuji horší věci a ničím tak sám sebe, místo toho, abych si koupila kvalitu, která není o tolik dražší. Tělo jsme dostali zdarma a měli bychom si ho hýčkat, aby nám dobře sloužilo a mi mohli žít plnohodnotný život. Pokud jej budeme ničit nevhodnou stravou, tak kde je naše zodpovědnost? Zkuste se zamyslet, zda je možné s tím něco udělat a kupovat kvalitní potraviny, které nám a našim dětem neškodí, ale naopak, pomáhají.

Chceme, aby naše republika byla považována za popelnici Evropy?

Každý se jenom rozčiluje, jak je to tu hrozné, že se mu to nelíbí. Tak pojďme s tím něco udělat hned teď. Nestěžujme si, ale jednejme. Dokud budeme nakupovat to, co nám servírují reklamy, tak se nic nezmění. Naše stěžování nikomu neubližuje, akorát se tím dostáváme do větší negativity a v konečném důsledku ublížíme zase jenom sobě. Ale život může být i pozitivní a barevný….

Jak jednoduše sledovat, co kupuji?

Do telefonu, který má OS Android jsem si stáhla aplikaci NutriAtlas, která mi zvládne během chvilky najít, co které éčko znamená a pokud bych měla lepší fotoaparát v telefonu, tak mi to ukáže už jenom díky tomu, že vyfotím čárový kód. Zkrátka báječná věc. (I když jak se to vezme…)

Díky této aplikaci se stává váš nákup mnohem delší než by byl za normálních okolností, protože studujete úplně vše. A tady to začíná….., najednou zjistíte, že z nabízených produktů už nevyberete většinu, ale menšinu.

Příklady nevhodných potravin s červeným barvivem, které je nevhodné pro děti a může být příčinou alergie:

– Haribo bonbóny

– Jahodový mrož

– většinou jahodové produkty

– kompotované jahody

– párky atd.

Více najdete na těchto stránkách – stačí si rozkliknout libovolné éčko a úplně dole najdete, v jaké potravině se nachází.

PS: Příště se budeme zabývat tím, co je pro nás vhodné….

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odpovězte prosím na jednoduchou kontrolní otázku - ochrana proti robotům * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.