Kritika a soudy

Žijeme ve světě, kde je velmi oblíbená kritika a soudy ostatních.

Je to všechno v pořádku?

Jak se nám líbí, když nás někdo soudí nebo kritizuje? Co nám přináší, když někoho soudíme či kritizujeme?

Uveďme si nyní příklad jedna – někdo nás soudí nebo kritizuje.

Pokud se dozvíme, že nás někdo soudí nebo kritizuje a naše sebevědomí není úplně v pořádku, tak pak se nás to dotkne. Cítíme se uražení, naštvaní, zranění nebo dokonce nešťastní. Říkáme si, proč to ten člověk udělal a jak to může vědět nebo jak si to může dovolit.

Je otázkou, co se stalo, ale tady je důležité si všimnout jedné důležité věci. Nás se to dotklo, připadáme si zranitelní, poníženi, uraženi, zkrátka nám není z toho dobře. Místo, abychom se radovali a byli šťastní, tak je nám bídně. Znáte to?

Nyní příklad dvě – my kritizujeme nebo soudíme.

Velmi rádi ukazujeme na chyby druhých. Bavíme se mezi sebou o někom, kdo tam zrovna není a nemůže se bránit. Říkám, jak věci dělá špatně, jak my bychom to zvládli lépe. Smějeme se mu nebo jsme naopak pohoršeni a naštvaní na tu osobu.

Zdá se nám, že nám dělá dobře to, že někoho můžeme kritizovat, hledat na něm ty chyby a před někým jiným o něm mluvit nehezky. Co nám to ale přináší? Potěšení, uspokojení nebo naopak smutek, výčitky.

Proč to děláme

Je to jednoduché, někde jsme se to museli naučit. Někdo nás naučil, že je lepší se zabývat někým jiným, nežli námi samými. Bavíme se na účet někoho jiného, jenom abychom odvedli pozornost od nás samých. Dělá nám dobře vyzdvihovat něčí nedostatky, protože tím skrýváme jedno velké tajemství. Nevidíme totiž, co se za tím skrývá. Uniká nám pravá podstata věci.

Zároveň, pokud si bereme slova druhých, tak nás to také někdo naučil. Věříme obrazu nás samých, který ale namaloval někdo jiný. Necháme někoho jiného, aby určil naši cenu a my se podle toho pak řídili. Znovu nám uniká pravá podstata věci.

Pravá podstata věci

To, co se zde snažím říct je, že jsme jedinečné bytosti, které místo toho, aby naslouchali sobě a svým kvalitám, tak dáváme stále na naše okolí. Necháváme se strhnout tím, co o nás jiní soudí. Podle toho se pak chováme a učíme se vzorce, které ovlivňují celý náš život. Zároveň ve chvíli, kdy my jsme na straně soudce, tak skrýváme vlastní nedostatky, které jsou většinou ty stejné, které kritizujeme. Snažíme se odpoutat pozornost od nás samých, protože co kdyby někdo zjistil, že jsme také zranitelní, nedokonalí a normální. Hlavně, co kdybychom se to dozvěděli my sami. To by se stala naprostá pohroma.

Proč to tak je?

Za vším hledejme strach.

Je to právě strach z toho, že jsme zranitelní, nedokonalí, normální, citlivý a já nevím, co ještě. Bojíme se, že se to někdo dozví a ještě více si to bojíme přiznat my sami. Proto je pro nás jednodušší kritizovat ostatní a nepřipustit si svoje „slabiny“.

Co se stane, když kritizuji

Ve chvíli, kdy někoho soudím, kritizuji, tak se nám to vrátí jako bumerang. Ano, dostaneme se do situací, kdy se máme zachovat určitým způsobem a zachováme se stejně, jako ten, koho jsme kritizovali.

Znám to z vlastní zkušenosti.

Když jsem začala podnikat, tak jsem nebyla úspěšná. Dělala jsem spoustu věcí, ale něco mi stále unikalo. Pak jsem jednoho dne jela tramvají a došlo mi to. Chybí mi pokora. Vždycky jsem kritizovala svého bratra, jak podniká a že bych to zvládla lépe než on. A co se stalo? Dělala jsem ty samé chyby jako on. Neukázala jsem, že to zvládnu lépe, naopak jsem dělala vše stejně. Bylo mi jasně ukázáno, že nemám soudit, ani kritizovat, ale jednat tak nejlépe, jak to dokážu.

Jaký je tedy závěr?

Naučte se přestat kritizovat a soudit ostatní. Naučte se přestat kritizovat sami sebe. Začněte spolupracovat se sebou samými, protože tím dostanete obrovskou sílu a elán zvládnout věci mnohem lépe a efektivněji než dříve. Zjistíte, že jste pozitivněji naladěni. Že se cítíte lépe a je vám celkově veseleji. Věřte, že to za to stojí. Začněte pracovat sami na sobě a odpoutejte se od toho, co si o vás myslí ti ostatní. Vždyť nemají pravdu. Oni nechodí ve vašich botách, nemají za sebou stejné dětství a další a další věci. Jste jedineční a stavíte na svém životě, ne těch ostatních. Stejně tak oni. A pokud tak nedělají a raději kritizují a soudí, tak věřte, že je to pouze strach. Popřejte jim brzké uzdravení a návrat k sobě, k lásce a radosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odpovězte prosím na jednoduchou kontrolní otázku - ochrana proti robotům * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.